
OAMENII DREPTĂȚII este un spectacol viu, în care timp de două ore, 15-20 de povești sunt spuse de voci neconvenționale: profesioniști din justiție, personalități publice, jurnaliști, activiști civici sau artiști. Spectacolul abordează dreptatea, o valoare esențială în societățile democratice, fie la muncă, fie la școală, pe stradă sau în familie.
Pe scena Oamenii Dreptății Brașov a vorbit Anca Niță, despre realitatea instituțiilor „de protecție”, unde abuzul și neglijența erau prezente, și despre cine le spune povestea astăzi și le apără drepturile.