
Un interviu despre Muzeul Abandonului în revista Regard, material realizat de jurnalista Marine Leduc.
„Pentru România, tranziția de la comunism la democrație a însemnat nu doar o fractură de identitate socială, ci și una de memorie. La începutul anilor 1990, imediat după Revoluție, imaginile teribile ale copiilor din „cămine-spitale”, unde erau tratați cei considerați irecuperabili, au făcut înconjurul lumii. Este, într-adevăr, un subiect foarte dur, și tocmai de aceea, în treizeci și cinci de ani, aproape că nu au existat investigații pe această temă. De aceea, în 2021, a luat naștere Muzeul Abandonului – un spațiu care să aducă la lumină acest fenomen” – Oana Dragulinescu, Muzeul Abandonului.